تبلیغات
"نقاشی ساختمان" رنگ روغنی ، رنگ آکرولیک ، رنگ پلاستیک ، رنگ پایه آب ، رنگ آلکیدی ، رنگ پیکو کالر ،رنگ نما ، - انتخاب رنگ کلاس مدارس و مراکز آموزشی و ساختمان

انتخاب رنگ کلاس مدارس و مراکز آموزشی و ساختمان

نویسنده :mahan irani
تاریخ:شنبه 28 اردیبهشت 1392-12:56 ب.ظ

انتخاب رنگ کلاس مدارس و مراکز آموزشی و ساختمان

بسیاری می اندیشند که رنگ تنها عامل تفاوت در اشیاست و به کمک آن اشیا راحت تر و بهتر شناخته می شوند. عده ای نیز معتقدند که رنگ برای تزئین منزل, اشیا, لباس و … است. اما از دیدگاه روانشناسی, رنگ ها جایگاه ویژه ای در زندگی انسان دارند, یعنی, بخش مهمی از زندگی ما را تشکیل می دهند و جزئی جدایی ناپذیر از زندگی ما هستند. با استفاده از رنگ کردن می توان در همة افراد و در هر سنی تاثیر مثبت یا منفی گذاشت. این تاثیر در کودکان, نوجوانان و جوانان بیشتر از هرکس دیگری نمود پیدا می کند.


انتخاب رنگ مناسب در بعضی از مکان ها بسیار مهم است. این مساله زمانی اهمیت بیشتری می یابد که فرد دائماً با مکان مورد نظر در تماس باشد یا برای مدتی طولانی مجبور باشد در آن مکان اقامت گزیند. «مدرسه» یکی از همین مکان هاست.

دانش آموزان, زنده ترین, مفیدترین و فعال ترین ساعات خود را در روز, در مدرسه سپری می کنند و بی شک حق دارند که بخواهند در مکانی دلچسب, آرام و زیبا به درس و تحصیل بپردازند. از این رو دقت در انتخاب رنگ کلاس ها, راهروها, بوفه, نمازخانه, دفتر مدرسه و … بسیار مهم و قابل تامل است.

تاثیر رنگ ها در برقراری ارتباط

به عقیده روانشناسان, رنگ اشیا, فضا و لباس افراد تاثیر مستقیمی در برقراری ارتباط شخص با آنها دارد. بارها کوشیده ایم با فرد, فضا, مکان و یا حتی غذایی ارتباط بر قرار کنیم, اما نتوانسته ایم. این دقیقاً ناشی از تاثیر رنگ آنها بر روان ماست. از این رو, دانش آموز تا زمانی که نتواند خود را با فضای کلاس, اشیای داخل آن, میز و نیمکت, لباس معلم, و مانند آنها تطبیق دهد, نمی تواند از حضور در کلاس لذت ببرد و در فضای آن احساس آرامش کند. معمولاً کلاس های درس, راهروها, دفتر مدرسه, درها و جاهای دیگر مدرسه, با رنگ هایی ایستا و مرده, چون سفید و خاکستری رنگ می شوند. اخیراً ورود «وایت بورد» سفید به کلاس ها نیز بر تاثیر این فضای مرده و ایستا افزوده است. میز فلزی آموزگار و دیوارهای خالی از تصاویر شاد نیز عوامل دیگری در تشدید این تاثیر نامطلوب هستند. مجموع این عوامل سبب می شود در دانش آموزان کلاس, بی حوصلگی, یکنواختی, بی تحرکی و بی میلی بروز کند.


این نکات اگرچه ممکن است به وضوح دیده نشوند, اما بی شک بر لایه های پنهان ذهن دانش آموز تاثیر می گذارند و باعث می شوند دانش آموز نتواند با مدرسه ارتباط برقرار کند.

تاثیر رنگ بر رفتار و حالات شخص

به همان میزان که رنگ قرمز محرک و شادی بخش است, رنگ آبی ایجاد آرامش می کند و احساسی آمیخته با صلابت و شکوه در بیننده به وجود می آورد, رنگ صورتی مهربانی و عطوفت ایجاد می کند, رنگ خاکستری احساس مردگی و سکون را القا می کند و رنگ سفید نوعی سردی, غم و کسالت را- با وجودی که آن را مظهر پاکی می دانند- به ذهن و احساس متبادر می سازد. بنابراین رنگ دیوارها, میز و نیمکت ها, پرده ها, تابلوها و پوسترهای روی دیوار کلاس همگی بر ذهن, احساس و رفتار دانش آموزان تاثیر می گذارد. از این رو, اگر در رنگ آمیزی کلاس ها از رنگ هایی چون آبی روشن, سبز ملایم, زرد بسیار ملایم و صورتی یا به عبارتی دیگر رنگ های زنده و آرامش بخش استفاده شود, بی شک تاثیرات مثبتی به همراه خواهد داشت. اقداماتی از قبیل: تعویض میز فلزی معلم با میز چوبی, استفاده از پوسترهای رنگی و تعویض نیمکت های دانش آموزان, همگی راه های بسیار مناسبی برای کاهش حالت های افسردگی, اضطراب, دلزدگی و نظایر آنها در دانش آموزان هستند.

رنگ به عنوان سمبل

رنگ ها هریک سمبل حالت, مشخصه یا وضعیتی خاص هستند و بعضی از آنها در فرهنگ های گوناگون معنی خاصی دارند. بنابراین می توان با آگاهی از «جایگاه رنگ ها» و یا به عبارت دیگر شخصیت رنگ ها, در هر مکانی از رنگ مناسب آن مکان استفاده کرد.

برای مثال, در فرهنگ ما رنگ سبز, سمبل «تقدس» است. از این رو تاثیر تحریک کننده برای انجام مراسم مذهبی و عبادت ها دارد. اگر نمازخانة مدرسه با رنگ سبز (نه الزاماً سبز تند) رنگ آمیزی و تزئین شود, عامل مهمی در جلب بیشتر دانش آموزان به سوی عبادت خواهد بود. رنگ بنفش سمبل قحطی و خشکسالی است. به همین خاطر نباید در رنگ آمیزی بوفه مدرسه و یا وسایل آن از این رنگ استفاده کرد. در این مکان رنگ های زرد و نارنجی که تحریک کننده اشتها هستند, مناسب است. رنگ خاکستری نوعی اضطراب, افسردگی و ترس نهفته به همراه دارد, بنابراین نباید «دفتر مدرسه» را رنگ خاکستری زد یا از وسایلی به این رنگ در تزئین آن استفاده کرد؛ زیرا برای دانش آموزان, دفتر مدرسه خود به قدر کافی مکانی پر اضطرای است.

 

همه ما به تاثیرات مثبت فضای سبز از جنبة مسائل زیست محیطی آگاه هستیم, اما شاید هیچ گاه به جنبة دیگر آن یعنی تاثیر رنگ فضای سبز بر اعصاب و روان دانش آموزان نیندیشیده ایم.

وجود فضای سبز در مدرسه به دلیل ایجاد تنوع در فضای مدرسه, مخصوصاً به خاطر رنگ آن بسیار مهم است. حتی می توان با استفاده از چند گلدان, ایجاد حاشیه ای سبز باریک در پای دیوار حیاط و کاشت چند نوع گل یا درخت و درختچه, هم کیفیت زیست محیطی مدرسه را بهبود بخشید و هم نوعی تنوع رنگ ایجاد کرد و از این طریق, در ساعات تفریح به دانش آموزان آرامش روحی داد. از این مهمتر, اگر از نیروی خود دانش آموزان در کاشت گل ها و گیاهان کمک گرفته شود, مسلماً تاثیر ان از نظر روانی و احساس تعلق و مراقبت بر آنها چند برابر خواهد شد.

آنچه ما می دانیم این است که کودکان به طور شگفت انگیزی حساس اند و به تفاوت های جزیی رنگ و نور پاسخ می دهند. وقتی قرار باشد از یک جعبه مدادرنگی که۱۰۰ مداد رنگی دارد، رنگی را انتخاب کنند، بچه ها بیشتر به رنگ های طبیعت و رنگ هایی که به درجات رنگ پوست انسان نزدیک اند، توجه نشان می دهند و این در حالی است که درجات مختلف رنگ پوست انسان کاملااز دایره رنگ های اصلی خارج است. رنگ های اصلی ممکن است تند و پررنگ به نظر برسند ولی بهتر است در محیط های آموزشی به مقدار کم از آنها استفاده شود.

بیشتر مردم به نادرست براین باورند که رنگ های خنثی مناسب ترین رنگ ها برای فضاهای آموزشی اند، چرا که این رنگ ها امکان تمرکز بیشتر دانش آموزان و آموزگاران را فراهم می سازد. پژوهش ها نشان می دهد برای یادگیری بهتر، استفاده دقیق از محرک های محیطی قوی سودمندتر است، تا رنگ آمیزی با رنگ های خاکستری، بژ، سفید یا استخوانی. در معماری محیط های آموزشی، دلایل کمی برای کاربرد رنگ های کاملاخنثی وجود دارد.

این درست است که رنگ های روشن می توانند اتاق را بزرگ تر نشان دهند اما دستیابی به بازدهی نور و داشتن فضایی که بزرگ تر به نظر برسد دلیل محکمی برای استفاده همیشگی از رنگ روشن به شمار نمی رود. کاربرد رنگ های تیره در محل های مناسب و حساب شده می تواند به تنوع بیشتر و خلق فضای جذاب کمک کند. دیوارهای رنگی در انتهای کلاس، دانش آموزان را به درون فضا فرا می خواند. می توان با طراحی مناسب نور و رنگ، در فضاهای آموزشی، حس پویایی و حرکت پدید آورد.

کلام آخر این که تغییر رنگ مانتوی دانش آموزان از رنگ های ملال آور نظیر سرمه ای, مشکی و طوسی به رنگ های شادی آور چون: صورتی, آبی و سبز نه تنها در روحیة آنان, که در روحیة آموزگاران نیز تاثیرات مثبت و فراوانی می گذارد. بنابراین می توان برای تکمیل این حرکت مثبت و ارزشمند, در رنگ آمیزی مدرسه ها تحولی ایجاد کرد.

اجرای و رنگ آمیزی انواع رنگ های پلاستیک ، روغنی و آکرولیک رنگ بدون بو * بلکا – کاغذ دیواری – پتینه کاری – رنگ آمــــیزی انواع درب های چوبــــی و فلزی – اجـــــرای پوشش صنعتی اپوکسی – اجــــرای رنگ های فوری مخصوص چوب / سیلروکیلر / پلی استر / نیم پلی اســتر – اجرای رنگ های نما /رنگ نما / رولکس / کنیتکس – اجرای رنگ آمیزی استخر ها / رنگ استخر – رنگ آمیزی انواع چهارچوب های فلزی / با شیشه و بدون شیشه – اجرای انواع پوشش های ضد زنگ برای اسکلت ساختمان ها و غـــــیره * آماده ارائه خدمات به انواع شرکتها ، نهادها ، بیمارستان ها ، شهرداری ها و غیره

آماده ارائه خدمات به شما هموطن عزیز در اسرع وقت
Pregnant Hemorrhoids
شنبه 2 شهریور 1398 02:02 ق.ظ
Howdy would you mind stating which blog platform you're using?
I'm looking to start my own blog soon but I'm having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

The reason I ask is because your design and style seems
different then most blogs and I'm looking for something completely
unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to
ask!
Healing Hemorrhoids
سه شنبه 29 مرداد 1398 11:56 ق.ظ
Thanks in support of sharing such a nice thinking, paragraph is good, thats why i have read it fully
How to Treat Hemorrhoids
شنبه 26 مرداد 1398 01:16 ب.ظ
Wow, this paragraph is nice, my sister is analyzing these kinds of things, so I
am going to inform her.
How Do You Get Hemorrhoids
شنبه 12 مرداد 1398 03:13 ق.ظ
I am curious to find out what blog system you are utilizing?
I'm experiencing some minor security issues with my latest site and
I would like to find something more risk-free.
Do you have any suggestions?
Sexy Cam Girls
چهارشنبه 2 مرداد 1398 12:01 ب.ظ
I was suggested this website by my cousin. I am not
sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.
You are wonderful! Thanks!
boekhouding zzp
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 09:37 ب.ظ
wonderful put up, very informative. I ponder why the
other experts of this sector do not realize this.
You must continue your writing. I'm sure, you've a huge readers' base already!
http://factorefarm.org/?Apcalis_SX_Same_As_Viagra_From_Woord
دوشنبه 28 آبان 1397 02:44 ب.ظ
Article plain arrived press out highest manpower did boy.
Fancy woman sensitive entirely am so. Quickly give the axe manor house ache money hopes Charles Frederick Worth overly.

Ease grow economize boy her had earshot.

Jurisprudence others theirs passed only wishes. You sidereal day really less till beloved scan.
Well thought out use dispatched melancholic empathize delicacy led.
Oh sense if up to cashbox like.
imvu free credits
سه شنبه 15 اسفند 1396 09:50 ب.ظ
سهم برجسته! من فقط این را به یک همکار که انجام تکالیف کمی انجام داد منتقل کردم
روی این. و در واقع به من دستور داد که صبحانه بخورم
حقیقت که من برایش پیدا کردم... lol. پس بگذار
من این را اصلاح میکنم.... متشکرم برای غذا!! ولی آره،
با تشکر برای صرف چند وقت برای بحث در مورد این موضوع اینجا در وب سایت شما.
jocuri cu mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 06:27 ب.ظ
این پاراگراف در واقع یکی از جذابیت هایی است که به بازدیدکنندگان خالص جدید کمک می کند،
چه کسی مایل است برای وبلاگ نویسی باشد
marijuana
دوشنبه 7 اسفند 1396 07:10 ب.ظ
سلام عزیزم، آیا شما واقعا به طور منظم از این سایت بازدید می کنید، اگر پس از آن شما کاملا مطلع خواهید شد.
رسول غریبی
شنبه 21 بهمن 1396 08:14 ب.ظ
سلام لطفا کانال تلگرام هم راه بندازید
غریبی
zombie killers cheats
چهارشنبه 18 بهمن 1396 01:28 ب.ظ
من لذت بردن از خواندن یک پست را که باعث می شود مردم فکر کنند لذت می برند. همچنین از شما ممنونم
من به اظهار نظر
Can you grow taller with exercise?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 08:30 ق.ظ
Link exchange is nothing else except it is just placing the
other person's website link on your page at proper place and other
person will also do same in support of you.
Can Pilates make you look taller?
شنبه 14 مرداد 1396 05:27 ق.ظ
Wow, fantastic weblog layout! How lengthy have you ever been running a blog for?

you make blogging glance easy. The overall glance of
your web site is magnificent, as smartly as the content!
What is the Ilizarov method?
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:57 ق.ظ
Howdy, I do think your web site could be having web browser compatibility
problems. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in IE, it's got some overlapping issues.
I just wanted to provide you with a quick heads up!
Aside from that, wonderful blog!
Foot Problems
یکشنبه 8 مرداد 1396 07:02 ق.ظ
I have been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
It's pretty worth enough for me. Personally, if all
webmasters and bloggers made good content as you did,
the internet will be much more useful than ever before.
How long does it take to recover from Achilles injury?
یکشنبه 8 مرداد 1396 05:44 ق.ظ
Fabulous, what a webpage it is! This website
gives valuable facts to us, keep it up.
What do eccentric heel drops do?
یکشنبه 8 مرداد 1396 03:27 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a writer for your weblog.

You have some really good posts and I believe I would be a
good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to
write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
Please shoot me an email if interested. Thanks!
How do you get rid of Achilles tendonitis?
یکشنبه 8 مرداد 1396 02:07 ق.ظ
all the time i used to read smaller posts that
as well clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading now.
How does Achilles tendonitis occur?
شنبه 7 مرداد 1396 09:19 ب.ظ
This is my first time visit at here and i am in fact happy to read all at
one place.
Where are the femur tibia and fibula?
شنبه 7 مرداد 1396 08:35 ب.ظ
Hurrah! After all I got a weblog from where I know how to
truly obtain useful information regarding my study and knowledge.
How do you get taller in a day?
شنبه 7 مرداد 1396 08:10 ق.ظ
Spot on with this write-up, I actually think this website needs a lot more attention. I'll probably be returning to read through more, thanks for the advice!
std testing
شنبه 3 تیر 1396 04:57 ق.ظ
core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب در آغاز آیا نه کار بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع موفق به من مؤمن اما تنها
برای کوتاه در حالی که. من هنوز مشکل خود را با فراز در
مفروضات و شما خواهد را سادگی به
کمک پر همه کسانی معافیت.
در صورتی که شما که می توانید
انجام من خواهد بدون شک بود مجذوب.
yolandalarger.soup.io
سه شنبه 2 خرداد 1396 06:05 ب.ظ
Hey there superb website! Does running a blog similar to this take a lot of
work? I have no expertise in computer programming but I had been hoping to start my
own blog soon. Anyway, should you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
I understand this is off topic however I just had to
ask. Thanks!
teodoraferrari.blogas.lt
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 05:17 ق.ظ
We are a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community.

Your website provided us with valuable info to work on. You have done a formidable task and
our entire neighborhood will be thankful to you.
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 11:46 ب.ظ
Do you mind if I quote a few of your articles as long
as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the exact
same niche as yours and my users would really benefit from a lot of the
information you provide here. Please let me know if this ok
with you. Many thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکردریافت کدهای جاوا برای وبلاگ شما
---------------------

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service